Založ si blog

5 najdôležitejších rizík, ktoré musí mať vaša životná poistka!

Huckster Unsplash.com

Úloha kvalitného životného poistenia je zabezpečiť vás po finančnej stránke, keď dôjde k ťažkému úrazu alebo vážnej choroby. Prípadne vašu rodinu, ľudí závislých od vášho príjmu.

Mnoho ľudí si to však neuvedomuje a zameriava sa na poistenie drobných rizík. Pár dní v nemocnici, pár týždňov na PN, by mal každý ľahko zvládnuť zo svojej finančnej rezervy. Tiež nie je dôležité dostať pár desiatok eur za ľahký úraz bez následkov alebo tisícku za banálny chirurgický zákrok typu apendix. Toto všetko si samozrejme môžete poistiť a to aj na vyššie poistné sumy.

No v prvom rade sa zamerajte na týchto 5 veľkých rizík, ktoré môžu skutočne výrazne ohroziť váš rozpočet. A niekedy rozhodnúť aj o živote a smrti. Keďže bohužiaľ nie sme tak bohatý štát, ktorý by cez zdravotné poisťovne preplatil každému všetko.

1. Kritické (vážne ) ochorenia. Toto pripoistenie má slúžiť najmä na financovanie tej najlepšej a najnovšej liečby. Bohužiaľ zďaleka nie všetko je hradené zo zdravotnej poisťovne. Ideálna poistná suma je aspoň 20 000€ (toľko napríklad stojí najmodernejšia liečba niektorých onkologických ochorení )

Ak si to nemôžete dovoliť zo svojho príjmu aj 10 000€ pomôže a nakoniec aj 5000€ je lepšie ako nič.

No ak máte nadštandardný príjem, tak ani 50 000€ nie je veľa. Toľko napríklad stojí liečba kmeňovými bunkami niektorých relatívne už nie až tak ojedinelých diagnóz (napríklad skleróza multiplex ) v zahraničí.

 

2. Invalidita nad 70%. Či už vo forme jednorazovej dávky alebo mesačného dôchodku. Verte, že ten zo sociálnej poisťovne vám stačiť nebude ani na základné výdavky (priemerný v roku 2020 bol cca 410€)

Pri invalidite nad 70% v podstatnej väčšine prípadov pracovať nebudete schopní. Ak budete odkázaní na opatrovateľskú službu v domácom prostredí, tak rátajte aj s výdavkom okolo 2000€ mesačne!

Naopak pri invalidite 40-70% ste schopní ďalej pracovať a určite nebudete odkázaní na opatrovateľskú službu. Takže toto pripoistenie nie je nevyhnutné. No ak ste schopní a ochotní zaplatiť za to, tak neváhajte.

 

3. Na tretie miesto si dovolím dať dlhodobú práceneschopnosť (PN). Pár dní ale aj týždňov zvládnete. Ale prečo by ste mali prísť o značnú časť úspor (ak ich vôbec máte ) pri polročnom či ročnom výpadku príjmov? V špecifických prípadoch poisťovne preplatia aj dva roky PN.

Toto pripoistenie vám zároveň už môže pomôcť s výdavkami na liečbu a rehabilitácie.

 

4. Trvale následky úrazu. Jednoznačne s progresívnym plnením. Štandard je 20 000€. Pozor pripoistenie s najvyššou progresiou často nie je najvýhodnejšie! (zvykne byť omnoho nižšia progresia pri TNÚ do 50-60%! ).

Znovu platí že poistnú sumu nastavíme podľa príjmu a životného štandardu.

 

5. Poistenie smrti z akejkoľvek príčiny. Takže určite nie len úrazom, ako nedávno ponúkli klientovi v banke ku hypotéke (navyše bez poistenia invalidity a kritických chorôb! ) Čo je jasný dôkaz, že životné poistenie sa v banke neoplatí uzatvárať. Toto pripoistenie som dal až na posledné miesto, len z toho dôvodu že ho nemusí mať úplne každý. Pokiaľ nemáte hypotéku, deti, manželku, ktorých chcete zabezpečiť, stačí vám 3000€ na pohrebné náklady.

Na zabezpečenie hypotéky využite variant s klesajúcou sumou je oveľa lacnejší. Naopak pre zabezpečenie deti a manželky rozhodne s fixnou sumou.

 

Ako vidíte výhodne nastaviť poistenie, ktoré vás a vašu rodinu podrží v ťažkých časoch nie je jednoduché. Preto si k tomu vyberte skúseného a seriózneho sprostredkovateľa, ktorý bude vedieť porovnať viacero produktov a vysvetliť vám rozdiely. No hlavne nastaviť vám životku presne na mieru.

2. pilier. Pre koho je vhodný a pre koho skôr nie?

28.05.2024

Pokiaľ ste ešte nedosiahli vek 40 rokov, môžete dobrovoľne vstúpiť do druhého piliera dôchodkového zabezpečenia. Pre čerstvých absolventov je už nejaký ten čas povinný a keď si do stanoveného termínu nevyberú konkrétnu DSS, bude im automaticky pridelená. Výstup momentálne nie je možný. No predpokladá sa, že to ľavicová vláda umožní. Nakoľko v tomto [...]

Mám ALS! Ale nečakám na smrť. Podnikám, plánujem a verím, že sa dožijem liečby!

02.05.2024

Viete čo je ALS? Ja som ešte v októbri 2021 nevedel. Neurodegeneratívne ochorenie, priemerná dĺžka života 2-5 rokov Iba 10% pacientov s touto chorobou sa dožije desať rokov od spustenia prvých príznakov. Obrovskou výnimkou bol známy vedec Steven Hawking. Jemu ALS diagnostikovali keď mal len 21 a dožil sa 76. Takže prežil neuveriteľných 55 rokov! Medzi tým stihol [...]

Ako vybrať a nastaviť poistenie hypotéky

04.12.2020

Podstatná väčšina ľudí je donútená financovať svoje bývanie formou hypotéky. Banka, ktorá vám požičia je chránená práve hodnotou vašej nehnuteľnosti. Ale čo vy? Neberte prvú ponuku poistenia, ktorú dostanete v banke už so žiadosťou o hypotéku. tzv. bankopoistenie je viazané priamo na úver s mnohými obmedzeniami a väčšinou aj podstatne drahšie, ako iné možnosti [...]

čaputová

Moje milované Slovensko, bolo mi cťou slúžiť ti, lúčila sa Čaputová. Krajina je zranená, ale verí jej

14.06.2024 15:44, aktualizované: 16:26

Zuzana Čaputová predniesla posledný verejný príhovor vo funkcii hlavy štátu.

Vladimir Putin

Putin nadiktoval štyri podmienky pre začiatok rokovaní s Ukrajinou. Agresorská zostava, odkázal Kyjev

14.06.2024 15:15

Ukrajina sa bráni ruskej vojenskej agresii už 842 dní a invázne sily ovládajú približne pätinu ukrajinského územia.

medveď

Češka si z Oravy spravila safari, nelegálne ulovila medveďa

14.06.2024 14:51

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie za prečin pytliactva v súbehu s prečinom porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Peter Tománek, tománek, čistý deň,

Tománek z kauzy Čistý deň na ďalšie resocializačné zariadenie akreditáciu nedostal

14.06.2024 14:40

O akreditáciu prišlo zariadenie po tom, ako sa konal súd s dvoma bývalými zamestnancami pre sexuálny styk s maloletými chovankyňami.

cacko

Blog najmä o osobných financiách a finančnej gramotnosti. ekonomickesluzby.eu jaroslavcacko@gmail.com www.facebook.com/profile.php?… 15 rokov praxe vo finančníctve. Vysokoškolské vzdelanie na Ekonomickej univerzite Bratislava, odbor Finančné riadenie podniku ukončené obhajobou diplomovej práce na tému Životné poistenie na Slovensku. Bakalárska práca Porovnanie Veľkej hospodárskej krízy (1929-45) s Ekonomickou krízou 2008-13.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 329487x
Priemerná čítanosť článkov: 17341x

Autor blogu

Kategórie